Strona w trakcie uzupełniania
Strona w trakcie uzupełniania
Na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. św. Stanisława Kostki w Płońsku działa Szkoła Przysposabiająca do Pracy. Przeznaczona jest dla uczniów z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością oraz z niepełnosprawnością sprzężoną, w tym dla uczniów z autyzmem.
Szkoła oferuje trzyletni cykl kształcenia.
Celem edukacji jest efektywne przygotowanie uczniów do dorosłości, w tym w praktycznym przysposobieniu do podjęcia zatrudnienia na otwartym/chronionym rynku pracy.
Przyjmowani są do niej, na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) kandydaci, którzy:
W szkole specjalnej przysposabiającej do pracy wyodrębnia się:
Zajęcia edukacyjne:
Zajęcia rewalidacyjne – mają charakter terapeutyczny, usprawniający i korekcyjny. Celem zajęć jest stymulowanie rozwoju funkcji psychomotorycznych, wyrównywanie braków w umiejętnościach i wiadomościach uczniów, eliminowanie niepowodzeń oraz ich emocjonalnych i społecznych konsekwencji, m.in. radzenie sobie ze stresem, aby uczeń mógł osiągnąć sukces.
W ramach przysposobienia do pracy uczniowie są przygotowywani do nabycia umiejętności praktycznych i wykonywania czynności pracy wynikających z następujących dziedzin:
GOSPODARSTWO DOMOWE – obejmuje szeroki zakres prac opartych na prowadzeniu gospodarstwa domowego, tj. sprzątanie, prasowanie, pranie oraz sporządzanie i wydawanie posiłków. Zajęcia odbywają się w pięknej pracowni, wyposażonej w sprzęt gospodarstwa domowego.
PRACE OGRODNICZE – w ramach tych zajęć uczniowie, pod opieką nauczycieli, dbają o tereny wokół Ośrodka. Pielą chwasty, sadzą kwiaty, zioła, krzewy. W zimie przygotowują sadzonki i dbają o rośliny w pomieszczeniach Ośrodka. Oprócz terenu szkoły uczniowie realizują zajęcia ogrodnicze na działce udostępnionej przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poświętnym.
PRACE BIUROWE – to nauka obsługi urządzeń biurowych typu: kserokopiarka, bindownica, laminator, niszczarka itp. oraz wykonywanie usług w tym zakresie.
ELEMENTY SZYCIA RĘCZNEGO – zastosowanie ściegów podstawowych i ozdobnych w drobnych naprawach krawieckich oraz haftowaniu; szycie prostych wyrobów, tj. ściereczek, zasłon, rękawic kuchennych itp.
RĘKODZIELNICTWO – wytwarzanie drobnych przedmiotów dekoracyjnych
i pamiątkarskich z zastosowaniem różnych technik (decoupage, malowanie na szkle, wyrób ozdób i biżuterii, origami) oraz materiałów (drewno, glina, sznurek, modelina, koraliki, szkło, bibuła itp.)
PRAKTYKI WSPOMAGANE – uczniowie doskonalą swoje umiejętności w zakładzie fryzjerskim “Wiktoria”, w gospodarstwie sadowniczym Gro-Sad – Robert Giziński oraz w Lasach Państwowych – Nadleśnictwa Płońsk.
Zapraszamy do śledzenia naszego szkolnego profilu na Facebooku – będziecie mogli na bieżąco obserwować wytwory naszej pracy.