Terapia słuchowa prof. Tomatisa to jedna z najbardziej zaawansowanych metod wyzwalania naszego potencjału, a także diagnozowania problemów psychiki i ciała i od wielu lat skutecznie stosowana w Europie Zachodniej.
Dostęp do terapii w Polsce był do tej pory bardzo utrudniony. Dzieci mogły korzystać z bezpłatnej terapii w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie, jednak musiały długo na nią czekać (najbliższe terminy to 2009 rok) lub wybrać bardzo kosztowną formę prowadzoną przez jedyny w Warszawie gabinet prywatny.
Alfred Tomatis twórca terapii, jako pierwszy zauważył, że istnieje duża różnica między słyszeniem a słuchaniem. Słyszenie z natury jest bierne, podczas gdy słuchanie ma charakter aktywny, tj. wymaga zaangażowania, świadomości, woli. Stąd nie dziwi, że tzw. ?słuch absolutny? nie jest gwarantem umiejętności dobrego słuchania.
Osoby z zaburzeniami uwagi słuchowej wydają się czasem puszczać informacje koło uszu ? trzeba im na przykład kilkakrotnie powtarzać pytania lub polecenia. Inne objawy sugerujące istnienie u danej osoby zaburzeń uwagi słuchowej to: nadwrażliwość na dźwięki, błędna interpretacja pytań, mylenie podobnie brzmiących słów, konieczność powtarzania poleceń, monotonny głos, ubogie słownictwo, trudności z czytaniem i pisaniem, niemuzykalność, słaba koordynacja ruchowa i słabe umiejętności sportowe, niewyraźne pismo, mylenie strony lewej i prawej, męczliwość, nadaktywność, tendencje depresyjne, nadwrażliwość emocjonalna, brak wiary w siebie, nieśmiałość, drażliwość, wycofywanie się.